top of page

Oyun terapisiOyun terapisi, yetişkinlerle olan bireysel psikolojik danışma hizmetinin çocuklar için karşılığı gibidir. Çocukların, duygu, düşünce ve ihtiyaçlarını anlama ve kelimelerle ifade etme yeteneği henüz yetişkinlerde olduğu kadar gelişmemiştir. Çocukların doğal gelişim aracı olan oyun, aynı zamanda duygu, düşünce, istek ve arzularını yansıttığı bir alan olarak da işlev görür.


Eğitimli bir oyun terapisti, bu alanda çocuğa oyunla kendini ifade etme fırsatı oluşturur. Oyun terapisinde kullanılan tekniklerle çocuk, sorunlarını aşma veya daha iyi baş edebilme, psikolojik sağlamlığını artırma, yeni beceriler edinme fırsatı bulur. Oyun terapisinde kullanılan yaklaşımlar terapistin almış olduğu eğitime göre değişir.


Çocuğun yaşam tecrübeleriyle baş etmekte zorlandığı, duygusal ve davranışsal problem yaşadığı gözlemleniyorsa, çocuk hayatında ani ve büyük değişimler yaşadıysa, travmatik olarak etkileyen bir deneyim yaşadıysa psikolojik destek önemlidir ve oyun terapisi burada etkili bir seçenektir. Bazen öğretmenleri, sağlık uzmanları vb. bu ihtiyacı fark eder ve aileyi yönlendirir.


Oyun terapisi, çocuğun yaşadığı sorunların boyutu ve yoğunluğuna göre çocuğun hızında ilerler. Fayda görebilmek için seanslara düzenli katılım gerekir. Terapide aile ile de çocuklarına yardımcı olabilmeleri için ayrıca çalışılır ve ailenin işbirliği terapiye oldukça katkı sağlar. Terapi, çocuk artık oyunu terapötik olarak kullanmadığı zaman, terapistin çocuğu bitişe hazırlamasıyla tamamlanır.
Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page